skip navigation

Stuhl wins 4th, Schlough wins 3rd, Joles his 2nd at WI State, MN wrestlers qualify to the big dance

02/27/2018, 2:15pm CST
By Brandon Paulson

105 Wrestlers qualify for the state tournament

Sam Stuhl wins his 4th, Brock Schlough his 3rd, and Garrett Joles his 2nd Wisconsin State Championships this past weekend. 

 

Sam, Ellsworth High School, pinned 2 out of 3 opponents and joined Hunter Marko in the 4-time Wisconsin State Champion club. Stuhl, a senior, will be wrestling at North Dakota State next year.

Brock Schlough ,Boyceville High School, won his 3rd straight WI state title, and is only a junior. Like Sam, Brock pinned his opponent in the finals, and will be looking to join Sam in the 4-timer club next year. Brock is still uncommitted to a University.

Garrett Joles, Boyceville High School, won his 2nd straight title with 3 final appearances. Garrett will wear the Maroon and Gold next year for the Gophers.

Below is Wisconsin results, and all the MN State Tournament qualifiers. 104 qualifiers this year between MN and WI, which is our 2nd most in history, next to 2016.  Congrats to all the wrestlers and HS coaches on this accomplishment!

First Name Last Name School Weight  Result
Sam Stuhl Ellsworth 138D2 1st
Brock Schlough Boyceville 152D3 1st
Garrett Joles Boyceville 195D3 1st
Luke Clark Saint Croix Falls 170D3 3rd
Walker Retz Boyceville 113D3 4th
Nathan Fuller River Falls 152D1 5th
Jacob Anderson Hudson 160D1 5th
Mike Smith Amery 132D2 6th
Leo Draveling Hudson 106D1 DNP
Charlie Stuhl Ellsworth 120D2 DNP
Mitchell Anderson Hudson 132D1 DNP
Jordan Bonte Baldwin-Woodville 132D2 DNP
Zyan Hall Benilde St Margarets 106AA  
Michael Loger Totino-Grace 106AA  
Logan Vaughan Kasson-Mantorville 106AA  
Austin Gabbert Watertown Mayer 106AA   
Paxton Creese Shakopee 106AAA  
Bryce Dagel Eden Prairie 106AAA  
Charlie Dojan Irondale 106AAA  
Brendan Howes Anoka 106AAA  
Nick Novak New Prague 106AAA  
Emily Shilson Centennial 106AAA  
Joey Thompson Maple Grove 106AAA  
Brandt Bombard North Branch 113AA  
Jared Johnson Kasson-Mantorville 113AA  
Patrick Lockwood Minneapolis Washburn 113AAA  
Ben  Lunn Shakopee 113AAA  
Brandon Psyk STMA 113AAA  
Ryan Scherber Buffalo 113AAA  
Jared Spohn Sauk Rapids-Rice 113AAA  
Javon Taschuk Stillwater 113AAA  
Jake Fitzpatrick Mahtomedi 120AA  
Robby Horsman Kasson-Mantorville 120AA  
Jake Svihel Totino-Grace 120AA  
Reid Ballentyne Stillwater 120AAA  
Hunter Lyden East Ridge 120AAA  
Mannix Morgan Mounds View 120AAA  
Nathan Nygaard STMA 120AAA  
Cael Berg Simley 126AA  
Trayton Anderson Farmington 126AAA  
Mitch  Engebretson Mounds View 126AAA  
Kaden Gage Eagan 126AAA  
Alex Kern Saint Cloud Tech 126AAA  
Patrick McKee STMA 126AAA  
Bryce Fitzpatrick Mahtomedi 132AA  
Jake Gliva Simley 132AA  
Cole Ranweiler New Ulm Area 132AA  
Quinn Youngs ANML 132AA  
Clay Carlson Willmar 132AAA  
Dylan Droegemueller Anoka 132AAA  
Brett Wilson Rogers 132AAA  
Ty  Gage Eagan 132AAA  
Trey Kruse Stillwater 132AAA  
Tate Torgerson Cambridge Isanti 132AAA  
Bennett Berge Kasson-Mantorville 138AA  
Sean Howk New Ulm Area 138AA  
William Jaeger Totino-Grace 138AA  
Tanner Kroells Delano 138AA  
Reid Lawrence Mahtomedi 138AA  
Henry Bixler Minnetonka 138AAA  
Nick Dunagan Mounds View 138AAA  
Curtis Lemair Prior Lake 138AAA  
Colby Njos Anoka 138AAA  
Gavin Peterson Maple Grove 138AAA  
Hunter Ranweiler New Ulm Area 145AA  
Adam Sylvester Totino-Grace 145AA  
Hunter Manka ANML 145AA   
Dallas Hooper Saint Cloud Tech 145AAA  
Hayden LeMonds STMA 145AAA  
TJ Turinske White Bear Lake 145AAA  
Sam Webster Shakopee 145AAA  
Silvio Whidby Tartan 145AAA  
Connor Dehn Totino-Grace 152AA  
Brendan Dunagan Mounds View 152AAA  
Tyler Eischens Anoka 152AAA  
Carl Leuer STMA 152AAA  
Alex Lloyd Shakopee 152AAA  
Jose Urriola Roseville 152AAA  
Grant Hendren Minnewaska Area 160A  
Austin Brenner Saint Cloud Tech 160AAA  
Xander Falkenstein Eden Prairie 160AAA  
Riley Habisch Buffalo 160AAA  
Peyton Robb Owatonna 160AAA  
Garrett Whitehead Park 160AAA  
Tanner Wiese Forest Lake 160AAA  
Hunter Hall Mahtomedi 170AA  
Cole Kirpach St. Francis 170AAA  
Jake Leicht Bloomington Kennedy 170AAA  
Wyatt Lidberg STMA 170AAA  
Kenny Oneil Prior Lake 170AAA  
Grant Parrish Forest Lake 170AAA  
Lincoln Shinn Willmar 170AAA  
Danny Striggow Orono 182AA   
Gabe Anderson STMA 182AAA  
Rowan Morgan Mounds View 182AAA  
Calvin Sund Prior Lake 182AAA  
Alex Wick Eagan 182AAA  
Bobby Striggow Orono 195AA  
Brennan Rutt New Prague 195AA   
Richie Hammonds Anoka 195AAA  
Jacob Scherber Buffalo 195AAA  
Nolan Schmitz STMA 195AAA  
Daniel Van Oort Mounds View 195AAA  
Daniel Kerkvliet Simley 220AA  
Colton Hellman Princeton 285AA  

Tag(s): News  Youth  High School  Camps